Srdeční choroby patří zejména ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny smrti. Ze všech úmrtí připadá asi 32 % právě na onemocnění srdce a cév.
Neléčený vysoký cholesterol je závažnou poruchou metabolismu a postihuje až 30 % české populace.
Každoročně se s infarktem myokardu potýkají desetitisíce Čechů. Mezi časté spouštěče patří špatný životní styl, nadváha, vysoký krevní tlak či cholesterol. Jaké další faktory ale ovlivňují vznik infarktu a co je důležité o něm vědět?
Vysokým krevním tlakem trpí velká část naší populace. Kromě vážných zdravotních rizik v podobě možného infarktu myokardu či mrtvice může tato diagnóza způsobit i další potíže, a to například snížení kvality sexuálního života.
Mozek a vysoký krevní tlak toho mají společného více než se zdá. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je stav, který může mít vážné dopady na lidské zdraví. Lékařské výzkumy ukazují, že v mládí neléčená hypertenze může mít dlouhodobé následky, které se pak projeví v pozdějším věku.
Kardiovaskulární choroby patří k těm vůbec nejfatálnějším. To dokazují i údaje Světové zdravotnické organizace (WHO), podle kterých jsou v rozvinutých zemích včetně ČR choroby srdce a cév nejčastější příčinou úmrtí.
Každým rokem přibývá osob s vysokou hladinou špatného LDL cholesterolu. Tento problém se stále častěji týká již třicátníků a čtyřicátníků.
Cévní mozková příhoda neboli laicky mrtvice je problém, který se týká především starších lidí, nicméně až 15 % pacientů je ve věku 15-49 let.
V zimě stoupá díky teplotnímu propadu krevní tlak a mráz navíc zužuje tepny. Díky tomu se v mrazivých měsících počet srdečných příhod zvyšuje. Aktivní způsob života je skvělou prevencí pro zdravé srdce, je však třeba opatrnosti. Mezi ideální aktivity pro kardiaky patří dlouhé procházky, nordic walking, jogging či běžkování. Pozor však na vysokohorskou turistiku.