Srdce je jedním z nejdůležitějších, ale také nejpozoruhodnějších orgánů v lidském těle. Je velké zhruba jako mužská pěst a má čtyři hlavní části – dvě síně a dvě komory. Mezi síněmi a komorami jsou chlopně, díky kterým proudí krev správným směrem.
Srdce je v podstatě sval a funguje jako pumpa, která zajišťuje životně nepostradatelný oběh krve v těle člověka. Prostřednictvím krevního oběhu se dostává kyslík a další živiny ke všem důležitým orgánům.
Údaje z Českého statistického úřadu a Světové zdravotnické organizace hovoří o tom, že ischemická choroba srdeční je dlouhodobě jedním z hlavních důvodů vysoké úmrtnosti v České republice i ve světě. Souhrnně se tak označují všechna onemocnění srdce, při nichž se do orgánu nedostává potřebné množství krve, a tím pádem ani kyslíku. Příčinou je většinou zúžení nebo uzavření tepny postižené aterosklerózou.
Ischemická choroba srdeční se nejčastěji projevuje jako:
Pro toto onemocnění je charakteristická záchvatovitá, svíravá a vystřelující bolest na hrudníku zejména při zvýšené tělesné zátěži. Narozdíl od infarktu myokardu bolest u srdce obvykle do pár minut od přerušení zátěže mizí.
Je život ohrožující akutní srdeční příhoda, při níž se do části srdce náhle nedostává krev a dochází k odumření části srdečního svalu. Příznaky infarktu můžou být i nepostřehnutelné, hlavním projevem je typicky dlouhotrvající bolest na hrudi.
Jde o neočekávanou smrt ze srdeční příčiny, která nastává zhruba do jedné hodiny od vzniku symptomů.
Mezi další kardiovaskulární onemocnění patří:
Je stav, kdy srdce není schopné přečerpávat dostatečné množství krve a zásobovat tak organismus živinami a kyslíkem.
Vzniká při náhlém problému s krevním zásobením mozku. Jejím příznakem je nová porucha nervových funkcí (spadlý koutek, porucha hybnosti končetin, řeči a porozumění řečenému, dále i nestabilita stoje...). Nervové buňky nemají dostatek kyslíku a živin a odumírají. Mrtvici může zapříčinit například krevní sraženina nebo tzv. krvácení do mozku. V každém případě se jedná o akutní stav, na jehož řešení je k dispozici pouze několik hodin od vzniku příznaků, je tedy nezbytné okamžitě volat 155!
V České republice se s cukrovkou léčí zhruba 1 milion pacientů. Z toho 92 % jsou pacienti s cukrovkou 2. typu, která se objevuje v souvislosti se špatným životním stylem. [1]
Cukrovka je hlavním rizikovým faktorem aterosklerózy, a tedy i kardiovaskulárních onemocnění. Diabetici mají asi 2krát vyšší riziko ischemické choroby srdeční, mozkové mrtvice i úmrtí v souvislosti se srdečními příhodami. Riziko rozvoje srdečního selhání je pak u diabetiků zvýšeno dokonce 2–5krát. [2]
Cukrovka se vyznačuje hlavně zvýšenou hladinou cukru v krvi. Za normálních okolností si lidské tělo nalačno udržuje hladinu krevního cukru mezi 3,8–5,6 mmol/l, v případě nemoci je metabolická rovnováha narušena.
Hypertenze se projevuje jako dlouhodobě zvýšený arteriální krevní tlak, což je síla, kterou působí na stěny cév proudící krev. Zvýšený tlak krve v cévním řečišti má vliv například na vznik mrtvice nebo infarktu.
S hypertenzí se podle odhadů potýká až 43 % dospělých, u mužů jde dokonce o každého druhého Čecha. Vysoký krevní tlak má pod kontrolou jen polovina nemocných. [3] Riziko vzniku infarktu myokardu přitom u lidí s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravého jedince. U pacientů s vysokou hladinou cholesterolu stoupá dokonce až na trojnásobek. [4]
Optimální hodnoty krevního tlaku dospělého člověka jsou 120/80 mm Hg. První číslo udává systolický tlak krve při stahu srdce a druhé číslo diastolický tlak při uvolnění stahu. Za vysoký krevní tlak (hypertenzi) označujeme opakovaně naměřené hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.
Neméně podstatným rizikovým faktorem na poli kardiovaskulární problematiky je pak tzv. dyslipidemie, což je skupina onemocnění, při kterých dochází k výkyvům hladiny tuků v krvi. Nejčastěji mluvíme o cholesterolu, který je z pohledu škodlivosti nejzásadnější. Lipidy (tuky) obecně jsou pro tělo důležité, třeba cholesterol je podstatnou součástí buněk v těle člověka a slouží k tvorbě řady hormonů, nicméně je-li ho v krvi nadbytek, poškozuje cévy.
V těle člověka koluje tzv. „špatný“ cholesterol, označovaný jako LDL cholesterol, a pak tzv. „hodný“ HDL cholesterol, který pomáhá přebytečný cholesterol z těla odstraňovat. Obě tyto formy by měly být v harmonii. Problémy vznikají ve chvíli, kdy máme více LDL cholesterolu, nebo naopak, když HDL cholesterol vykazuje nízké hodnoty. Vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi se podílí na tzv. kornatění tepen, kterému se odborně říká ateroskleróza. Jde o časté onemocnění, při kterém se vytváří tukové usazeniny, tzv. aterosklerotické pláty. Tyto usazeniny způsobují ztrátu elasticity tepen. Ty se zužují, vznikají krevní sraženiny, které pak blokují průchod krve.
Pro dospělé platí, že optimální rozpětí hodnot celkového cholesterolu v krvi je 3,9–5,2 mmol/l.
Významnější než celkový cholesterol je však hodnota LDL cholesterolu, která by u jinak zdravých osob neměla přesahovat 3 mmol/l. U pacientů s rizikovými faktory je hranice normy posunuta ještě níže.
V roce 2022 se s nemocí oběhové soustavy léčilo v České republice 2 844 370 lidí. To je více než každý čtvrtý obyvatel naší země. [1]
V roce 2022 došlo v České republice
k 130 841 případům srdečního selhání. [1]
V České republice zemře ve srovnání se zeměmi EU na mozkovou mrtvici ve věku do 65 let dvojnásobek pacientů. [2]
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. C 29474
(kontaktní údaje neslouží k objednání na vyšetření)
Nežádoucí účinky můžete hlásit přímo Státnímu ústavu pro
kontrolu léčiv. Podrobnosti o hlášení najdete na:
www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. V případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti
týkající se léčivých přípravků společnosti Servier, s.r.o., nás můžete také kontaktovat zde.
Informace, doporučení a rady prezentované na webu
www.srdcevhlave.cz
nemohou být chápány jako individuální lékařská péče příslušného lékaře. Nelze je rovněž
považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení léčebného postupu pro konkrétního
pacienta. Informace o dané problematice zveřejněné na těchto webových stránkách v žádném
případě individuální lékařskou péči nenahrazují a slouží pouze jako obecné informace na
příslušné téma. Výslovně žádáme všechny návštěvníky webu, aby se vyvarovali ,,samoléčení“
a svůj zdravotní stav a aktuální problémy řešili po poradě se svým ošetřujícím lékařem. V
případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti
týkající se léčivých přípravků společnosti Servier, s.r.o., nás můžete také kontaktovat
zde.