Zima zvyšuje riziko infarktu. Jak zůstat aktivní a chránit své srdce?

Zima zvyšuje riziko infarktu. Jak zůstat aktivní a chránit své srdce?

21. listopadu 2024

Zimní měsíce představují větší zátěž pro kardiovaskulární systém. Chlad zvyšuje krevní tlak a zužuje tepny, to má za následek nárůst počtu infarktů během zimy, zejména v prosinci a lednu. Jak je to tedy s pohybem v zimě?

Mnoho pacientů se obává, že pro ně pohyb v zimním období představuje riziko. Opak je ale pravdou. Správně zvolená aktivita je skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění a s nimi spojených rizik, jako jsou infarkt nebo mrtvice. Například zimní rekreační sporty, jako třeba nordic walking, jogging, dlouhé procházky nebo běžkování, představují ideální pohybové aktivity pro kardiaky. Aktivní způsob života totiž nejen posiluje srdce, ale také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a stabilizovat krevní tlak.

Pohybem ku kardiovaskulárnímu zdraví

V rámci celkového kardiovaskulárního zdraví je tedy důležitá jak vhodná strava a pravidelné lékařské kontroly, tak i aktivní pohyb. S pravidelným pohybem se zlepší výkonnost kardiovaskulárního systému a funkce cév a pacient pak má dobrou šanci prožít delší a kvalitnější život. Je však zapotřebí opatrnosti. „Chlad může stahovat tepny a kvůli tomu pak stoupá krevní tlak,“ říká prof. MUDr. Richard Češka. „Pokud nejste zvyklí v zimě sportovat, je důležité pohyb dávkovat. Rozhodně není dobré vyrazit na několik hodin sportovat do velkého mrazu, to by byl velký nápor na organismus i srdce,“ vysvětluje.

Jak bezpečně sportovat v chladném počasí

Nezapomínejte na vhodnou výbavu

Chladné počasí vyžaduje nejen opatrnost v pohybu, ale také správný oděv a obuv. Proto je ideální využívat funkční termoprádlo, které pomůže odvádět pot a zabránit prochladnutí. Nezapomínejte ani na funkční ponožky a zimní trekové (protiskluzové) boty. Pokud se chystáte provozovat vysokohorskou turistiku a máte problémy s vysokým krevním tlakem či jinými kardiovaskulárními onemocněními, jděte na to pomalu – opatrně a s postupnou zátěží. Své úmysly nejdříve proberte se svým ošetřujícím lékařem. Ten vám poradí, jaký druh a intenzita sportu jsou pro vás nejvhodnější.

Zima zvyšuje riziko infarktu. Jak zůstat aktivní a chránit své srdce?Zpět na blog

Kontakt na provozovatele webu

SERVIER s.r.o.
Na Florenci 2116/15
110 00 Praha 1, Česká republika
Telefon: +420 222 118 111
E-mail: dotaz@servier.com
IČ: 61467219

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. C 29474
(kontaktní údaje neslouží k objednání na vyšetření)


Hlášení nežádoucích účinků

Nežádoucí účinky můžete hlásit přímo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Podrobnosti o hlášení najdete na: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. V případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti týkající se léčivých přípravků společnosti Servier, s.r.o., nás můžete také kontaktovat zde.

Informace, doporučení a rady prezentované na webu www.srdcevhlave.cz nemohou být chápány jako individuální lékařská péče příslušného lékaře. Nelze je rovněž považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení léčebného postupu pro konkrétního pacienta. Informace o dané problematice zveřejněné na těchto webových stránkách v žádném případě individuální lékařskou péči nenahrazují a slouží pouze jako obecné informace na příslušné téma. Výslovně žádáme všechny návštěvníky webu, aby se vyvarovali ,,samoléčení“ a svůj zdravotní stav a aktuální problémy řešili po poradě se svým ošetřujícím lékařem. V případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti týkající se léčivých přípravků společnosti Servier, s.r.o., nás můžete také kontaktovat zde.