5. září 2024
„Prevence je nejlepší lékař,“ tvrdí většina odborníků z oblasti zdravotnictví. Mějte svůj krevní tlak i cholesterol pod kontrolou. Je to otázka vašeho rozhodnutí! Kdy jste vůbec naposledy navštívili praktického lékaře?
Riziko srdečního selhání a souvisejících chorob lze poměrně výrazně snížit. Na úspěšné prevenci se podílí zejména dodržování zásad zdravého životního stylu, ale také pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře. „Během nich je věnována zvláštní pozornost rizikovým faktorům, které v danou chvíli způsobují jen malé potíže, případně si pacient nemusí být žádných potíží ani vědom. Pokud jsou tyto rizikové faktory identifikovány a léčeny včas, lze riziko komplikací významně snížit,“ říká interní lékař z Fakultní nemocnice v Olomouci MUDr. Jaromír Ožana. Ten také dodává: „Ideální je tyto prohlídky absolvovat ihned po dovršení 30 let. Schéma prohlídek hrazených z veřejného zdravotního pojištění je totiž dobře nastavené a záleží jen na tom, jak o své zdraví chceme pečovat. Nemoci srdce a cév jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Prevence se tedy jednoznačně vyplatí už ve středním věku.“
Na nemoci srdce a cév zemřelo podle Světové zdravotnické organizace v roce 2019 celosvětově 17,9 milionu lidí. Kardiovaskulární onemocnění totiž patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. [1]
Nejpozději při dovršení 19 let se musí každý zaregistrovat u praktického lékaře pro dospělé. Zdravotní pojišťovny plně hradí preventivní prohlídku u praktického lékaře jednou za 2 roky. Absolvovat by ji měl každý, i když nemá žádné zdravotní problémy. Preventivní prohlídka je celkovým vyšetřením a její součástí je vždy doplnění pacientovy anamnézy. U rodinné anamnézy je zvláštní důraz kladen právě na výskyt kardiovaskulárních onemocnění, poruch metabolismu tuků, vysokého krevního tlaku (hypertenze) nebo cukrovky (diabetu). „Součástí preventivní prohlídky je také kontrola a zhodnocení výsledků předepsaných preventivních vyšetření. Jedná se zejména o vyšetření EKG, laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu a triacylglycerolů v krvi a vyšetření glykémie,“ popisuje MUDr. Jaromír Ožana.
Nechme tedy na závěr promluvit čísla. Krevní tlak u neléčené hypertenze v hodnotách nad 130/85 mmHg je považován za významné riziko v případě infarktu myokardu. [2] Ve větším nebezpečí jsou také cukrovkáři. „Právě během preventivních prohlídek je věnována zvláštní pozornost rizikovým faktorům, které pacient v dané chvíli ani nepociťuje. Jde o vysoký krevní tlak, zvýšené hladiny lipidů v krvi nebo začínající cukrovku. Pokud jsou tyto rizikové faktory identifikovány a léčeny včas, lze riziko kardiovaskulárních komplikací významně snížit,“ vysvětluje internista MUDr. Jaromír Ožana.
Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. C 29474
(kontaktní údaje neslouží k objednání na vyšetření)
Nežádoucí účinky můžete hlásit přímo Státnímu ústavu pro
kontrolu léčiv. Podrobnosti o hlášení najdete na:
www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. V případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti
týkající se léčivých přípravků společnosti Servier, s.r.o., nás můžete také kontaktovat zde.
Informace, doporučení a rady prezentované na webu
www.srdcevhlave.cz
nemohou být chápány jako individuální lékařská péče příslušného lékaře. Nelze je rovněž
považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení léčebného postupu pro konkrétního
pacienta. Informace o dané problematice zveřejněné na těchto webových stránkách v žádném
případě individuální lékařskou péči nenahrazují a slouží pouze jako obecné informace na
příslušné téma. Výslovně žádáme všechny návštěvníky webu, aby se vyvarovali ,,samoléčení“
a svůj zdravotní stav a aktuální problémy řešili po poradě se svým ošetřujícím lékařem. V
případě hlášení podezření na nežádoucí účinky a další informace ohledně bezpečnosti
týkající se léčivých přípravků společnosti Servier, s.r.o., nás můžete také kontaktovat
zde.